Zöld óvoda

Zöld Óvoda

A Zámolyi Mesevár Óvoda 2012. óta birtokosa a „Zöld óvoda” címnek. A cím elnyerése pályázathoz kötött, melyben három évenként igazolni szükséges a fenntartható fejlődés pedagógiájának eredményességét. Eddigi törekvéseinket, kezdeményezéseinket és elért eredményeinket szem előtt tartva szeretnénk folytatni a munkát az ökológiai szemléletformálást emelve a középpontba. 2022-ben lehetőségünk volt pályázni az „Örökös zöld óvoda” cím elnyerésére is, ezért törekedtünk olyan programok szervezésére, melyekkel a szülők, családok és a település lakosainak környezettudatos szemléletmódját, magatartását elősegíthetjük és az óvodával kialakított kapcsolatokat erősítsük. Pályázatunk sikeres volt, így intézményünk 2022 óta büszkén viseli az Örökös Zöld Óvoda címet.

Céljaink:

• környezettudatos szemlélet kialakítása a gyermekekben, családok szemléletmódjának formálása
  • egészségtudatos életmód, mozgás kialakítása
  • prevenció, egészségmegőrzés az eddig kialakított higiéniás szokások rögzítése, gyakorlása
  • fenntarthatóság alakítása (szelektív és veszélyes (elem) hulladék gyűjtés, komposztálás, újrahasznosítás, szervezett papír és elektromos hulladékgyűjtés)
  • zöld jeles napok megtartása
  • tudatos, helyes állatgondozásra, tartásra nevelés
  • környezethez, természethez való pozitív érzelmi viszony kialakítása
  • olyan szokások, szokásrendszerek, viselkedésformák kialakítása, melyek meghatározók a természetes és az ember által létrehozott környezettel való harmonikus kapcsolat megőrzésében
  • a természet iránti tisztelet és megóvás iránti érdeklődés kibontakoztatása
  • újrahasznosítás az óvodai tevékenységek során
  • szűkebb és tágabb környezetünk, természeti és kulturális értékeink felfedezése a családok és a falu közösségének bevonásával

Kiemelt feladatunk, hogy óvodásaink játékos és közvetlen tapasztalatszerzés során ismerjék meg az őket körülvevő világot, fedezzék fel a természet szépségeit, és tevékenységek közben tanulhassanak. Az óvodai dolgozók viselkedésükkel, munkájukkal, pozitív mintával szolgálnak a gyermekek ökológiai szemléletformálására, környezettudatos magatartására és az egészséges életmód szokásainak megalapozására, ezért rendkívül fontos a hiteles, megfelelő magatartási minta adása.

Szükséges kapcsolatok:

• fenntartó: Zámolyi Közös Önkormányzati Hivatal
  • Pro Vértes Nonprofit Zrt.
  • családok
  • civil szervezetek
  • Zámolyi Mesevár Óvoda Gyermekeiért Közhasznú Alapítvány
  • Aska Alapítvány(állatvédelem)
  • rendőrség, helyi körzeti megbízott
  • Takács Józsefné nyugdíjas óvónő
  • Gáncs Katalin táncoktató
  • Depónia Nonprofit Kft.
  • Selector Kft.

Zöld családi programok:

• Szűkebb és tágabb környezetünk, természeti és kulturális értékeink felfedezése a családoknak javasolt túraútvonalak, természeti különlegességek, látnivalók ajánlásával. Azok a családok, társaságok, akik minden helyszínt felkeresnek, és ott fotót készítnek, felkerülnek az ovi „Zöld” hirdető táblájára és a nevelési év végén ajándékban részesülnek.

Zöld programok a település lakosainak bevonásával:

• Mihály napi vásár
  • Kutyaeledel gyűjtése az állatok világnapja alkalmából egy menhely számára
  • Papír és elektromos hulladékgyűjtés
  • Kiállítás az újrahasznosítás jegyében
  • Föld napi szemétgyűjtés
  • Családi nap
  • Az óvoda udvarán elhelyezett fáradt olaj gyűjtők népszerűsítése a lakosság körében

Tárgyi feltételek:

• Az intézmény működését illetően a takarékos energiafelhasználás biztosítására törekszünk.
  • Az épületek falai hőszigeteltek, korszerű nyílászárók kerültek beépítésre, a fűtéskorszerűsítése a tavalyi nevelési évben került sor.
  • Az óvodaépület helyiségeinek berendezése segíti a környezetbarát szemléletmód, valamint az egészséges életmód megalapozását.
  • A gyerekek által használt eszközök, játékok beszerzésénél a természetes anyagokból készült termékeket részesítjük előnyben.
  • A madáretetők elkészítése, kihelyezése és a téli madárgondozás a gyerekek bevonásával történik. Csoportszobák nagyméretű ablakainak díszítése során a madárvédelmi szempontokat is figyelembe vesszük. Az udvari játékok megfelelő teret adnak a gyermekek szabad játékának.
  • Komposztáló használata az egész nevelési év során a csoportokban és a konyhán egyaránt.

Kiemelt zöld projektek:

• Autómentes nap
  • Állatok világnapja
  • Szüret
  • Mihály napi vásár
  • Márton nap
  • Madárkarácsony
  • Víz világnapja
  • Föld napja
  • Madarak és fák napja
  • Méhek világnapja
  • Éjszaka az oviban